Co nowego na szlaku architektury drewnianej?

Szlak Architektury Drewnianej znów zaprasza turystów Aż 77 obiektów otwiera w tym roku swoje drzwi przed zwiedzającymi. Dziś w Krakowie Leszek Zegzda z Zarządu Województwa zainaugurował nowy sezon turystyczny na szlaku oraz spotkał się z gospodarzami wyjątkowych drewnianych zabytków. 

Szlak Architektury Drewnianej powstał w 2001 roku z inicjatywy Województwa Małopolskiego – przypomniał Leszek Zegzda –Dziś jest to jeden z najważniejszych markowych produktów turystycznych naszego regionu. Podczas spotkania zorganizowanego tradycyjnie przez Małopolską Organizację Turystyczną gospodarze obiektów drewnianych mogli nie tylko dowiedzieć się, jak odpowiednio wykorzystać potencjał turystyczny obiektów i promować się wśród gości regionu, ale również zabezpieczyć budynki na wypadek pożaru. Prezentację systemu przeciwpożarowego przestawiła firma TATRAN GROUP Sp. z .o.o. Leszek Zegzda przypomniał również, że Małopolska chce we współpracy z partnerami zagranicznymi tworzyć również Karpacki Szlak Architektury Drewnianej. – To transgraniczny projekt, który ma łączył zabytkowe, drewniane dziedzictwo łuku Karpat. Docelowo projekt ma obejmować 30 obiektów z Polski, Słowacji, Ukrainy i Rumunii – mówił przedstawiciel małopolskiego samorządu.
Jakie atrakcje czekają na Szlaku Architektury Drewnianej w tym sezonie w Małopolsce? Do dyspozycji miłośników architektury będą obiekty udostępnione w ramach czterech tras: trasa I. Kraków i okolice; trasa II. Tarnów i okolice; trasa III. Okolice Nowego Sącza i Gorlic oraz trasa IV. Orawa, Podhale, Spisz i Pieniny. Przewodnicy oprowadzać będą zwiedzających od czwartku do soboty w godzinach 9:00-18:00 i niedzielę od 12 do 17:00 (z przerwą w godz. 13:00-13:30). Warto również przypomnieć, że 8 drewnianych obiektów sakralnych wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO jest otwartych dla turystów przez siedem dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku zwiedzać będzie można m.in. cerkwie w Owczarach i Powroźniku oraz kościoły w Dębnie, Lipnicy Murowanej czy Sękowej. 

Szczegółowy program koncertów oraz lista obiektów udostępnionych turystom znajdują się na stronie www.drewniana.malopolska.pl.

http://www.malopolskie.pl/Wydarzenia/?id=14079

555-kopia.jpg