II Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju

II Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koncertem Laureatów w Sali Balowej Starego Domu Zdrojowego w Krynicy-Zdroju zakończył się II Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Jana Kiepury, który odbywał się w dniach 24 – 29 listopada 2014.

Po trzech dniach przesłuchań konkursowych i zaprezentowaniu się 28 uczestników w trzech etapach konkursowych, Jury pod przewodnictwem Maestro Wiesława Ochmana w składzie: dr hab. Tadeusz Pszonka – Dyrektor Artystyczny Konkursu i Zastępca przewodniczącego, prof. Gerhard Kahry z Austrii, prof. Małgorzata Grela z Bydgoszczy, dr Magdalena Renwart z Włoch oraz Małgorzata Miecznikowska – Gurgul – Prezes Towarzystwa Kulturalnego im. Jana Kiepury w Krynicy- Zdroju i pomysłodawczyni konkursu, wyłoniło laureatów. Pierwsze miejsce oraz Grand Prix Konkursu zdobył świetnie zapowiadający się tenor z Chin – Han Zhang Tang, który uwiódł publiczność i Jurorów wykonaniem polskich pieśni. Drugie miejsce zdobyła polska sopranistka oraz krajanka Ziemi Sądeckiej – Sylwia Olszyńska, która zaprezentowała w swoich utworach dojrzałość i doskonałą interpretację, a sam Wiesław Ochman powiedział, że jako jedyna uczestniczka konkursu „jest już gotowa na scenę” Sponsorem nagrody za II-gie miejsce była firma TATRAN Sp. z o.o. Wreszcie trzecie miejsce, po burzliwych obradach, Jury przyznało ex aequo trójce śpiewaków: sopranowi z Ukrainy – Olenie Adrosiuk, barytonowi z Polski – Adamowi Kutnemu oraz polskiemu basowi – Rafałowi Pawnukowi.

Wszystkie przesłuchania konkursowe oraz koncert finałowy i laureatów poprowadziła Regina Gowarzewska, natomiast o sprawy organizacyjne i pomoc Jury dbał Michał Gogolewski. Tegoroczna, druga edycja Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury cieszyła się ogromnym zainteresowaniem audytorium, jak i uczestników, którzy nie zawiedli Jury, ani publiczności prezentując bardzo wysoki poziom artystyczny. Żywmy zatem nadzieję, że przyszłoroczna, trzecia edycja konkursu będzie jeszcze wspanialsza, piękniejsza i okazalsza niż tegoroczna, i że będzie się cieszyć nie mniejszym zainteresowaniem niż w tym roku, a Jury konkursu wyłoni kolejne, młode gwiazdy śpiewu operowego, któremu tak oddany był Jan Kiepura. 

Łukasz Rypel Fot. Paweł Kowalski

II Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju

II Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju